Stavba těla

       
 
Tělo agamy vousaté je velmi zajímavé a krásné (aspoň pro mě :-) ) 
Tělo agamy je pokryto šupinami ,,bodlinami´´. Tedy některé vyšlechtěné formy agam jsou bez bodlin, nebo šupin - leatherback či silkback.
 

Hlava

Hlava agamy je velká s trojúhelníkovým tvarem s bodlinami a šupinami. 
Zhruba ve středu hlavy je vidět malá tečka, většinou černé (tmavé barvy). Je to parietální oko, říká se mu také světlo čivný orgán či třetí oko.
Agama podle něj dokáže vnímat intenzitu světla. Poku nad agamou proletí nějaký predátor (např. nějaký pták), může se rychle schovat. 
(Většina agam chovaných několik generací doma tuto schopnost ztrácejí). 
 

Uši

Na obou stranách hlavy jsou jasně viditelné ušní otvory, mají vnější ušní bubínek (v ušním otvoru si lze všimnou jemné ušní blány). Co se týče samotného sluchu, tak ho má jako většina ostatních ještěrů velice dobrý.
 

Tlama/Pusa

Tlama, nebo jestli chcete pusa agamy je opatřena několika ostrými zoubky. Jazyk není rozeklaný, na špičce jazyku je lepivá část (slouží k ,,polapení´´ potravy). Když má agama otevřenou tlamu/pusu, tak se většinou chladí (větrá). Kousnutí dospělé agamy může být velmi bolestivé, může prokousnou i nehet. Agamy jsou flegmatická zvířata, samotné kousnutí bývá součástí nehody např. při krmení z ruky se agama netrefí do potravy, nebo si prst splete s potravou. 
 

Hrdelní lalok

Hrdelní lalok agamy je velmi zajímavý, podle něj (vousů) dostala také své jméno.
Nejčastěji ho používají při
- Klasické ,,protahování´´ laloku. Nejčastěji ho ,,protahují´´ podřízené agamy.
- Napřímení (roztažení) v rámci obranného postoje spolu se zploštěním těla - účelem je zastrašit nepřítele, celkově vypadá větší.
- Ukazování dominantního postavení ve skupině, nejčastěji ho používají nadřazení samci či nadřazené samice ve skupině s dalšími samicemi. Lalok agama napřímí (roztáhne), začne kývat hlavou nahoru a dolu a lalok celý zčerná. 
 
Lalok v klidu...
 
Obraný postoj...
 
Zčernalý roztažený lalok dominantního samce...
 
 

Končetiny

Končetiny jsou svalnaté, zakončené ostrými drápy, přizpůsobeny ,,drsnému´´ životu v pouštích a polopouštích.
Drápy nikdy nestříháme, ani nepilujeme. Agamy si je brousí sami, jestliže mají v teráriu kameny nebo jiné plochy s drsným povrchem. Drápy potřebují ke šplhání.
    
 

Břicho/tělo

Břicho je bílé (s vyjímkou černé kresby, kterou má agama, když není nahřátá). Na břichu je vidět pupík. Ze strany (podél boku) jsou jasně vidět bodliny. 
 
Břicho s viditelným pupíkem... (fotku s černou kresbou brzy dodám....) 
 
 
Bodliny...