Nemoci

Jak poznáme že jsou agamky nemocné - nejčastěji to jde poznat tak, že jsou několik hodin bezdůvodně šedé až černé pod krkem a jsou apatické.

Průjem

Nejčastěji bývá způsoben nevhodnou zeleninou, ovocem či jejím častým podáváním. Pokud by průjem přetrvával budeme muset nechat vyšetřit trus u veterináře na případné parazity. Trus doporučuji poslat do specializované laboratoře. Pokud váš veterinář bude chtít prohlédnou trus jen pod mikroskopem a bude tvrdit že trus je čistý, nemusí to být pravda. Doporučuji trus poslat do už výše zmiňované specializované laboratoře např. Exomed. cz. Stojí to pár korun a budete mít jistotu, že vaší agamě opravdu třeba nic není.

 

Zácpa

Pokud má agamka zácpu můžeme ji pomoci tím že ji vykoupeme ve vlažné vodě a jemně tlačíme prstem na bříšku směrem dolů . Pokud by to nepomáhalo tak agamce dáme do tlamičky kapku - dvě kapky olivového oleje, ne víc!!

 

Zvracení

Může ho způsobit zácpa, selhání ledvin nebo dokonce otrava.

Určitě musíme navštívit veterináře.

 

Paraziti - (Rostoči)

Rostoči se často vyskytují mezi šupinami agamky.  Při důkladné prohlídce si jich můžeme všimnout, vypadají jako malé hnědé až červené tečky. 

- příznaky - nejčastější příznak je že se agamka často drbe o různé vybavení terária. Odstraňují se chemicky, proto musíme nevštívit veterináře. Samozřejmě musíme vyčistit terárium.

 

Plísně 

Objevíme je vyšetřením trusu. Agamka vydává sípavé zvuky, stráta chuti k jídlu a po-té apatie.

Je potřeba co nejdříve navštívit veterináře.

 

Hniloba tlamy

Je těžce léčitelná, V tlamičce se vytvoří hnis a hniloba.

Hniloba může být způsobena také z velmi často podávaného ovoce nebo poranění tlamičky.

musíme co nejdříve navštívit veterináře.

 

Škrábnutí, kousnutí či jiné povrchové poranění

Toto poranění bývá časté, agamám se může stát když si mezi sebou budou ujasňovat postavení ve skupině, nebo např. při hrabání. 

Na fotce je samice s poraňenou přední nohou. Stalo se ji to když zahrabávala svoji snůšku. Je nutné ji ránu vyčistit a vydezinfikovat, dát nějaký zásyp, nebo namazat nějakou mastí (nejčastěji používám framykoin). Základ je aby se rána nezanítila. Důležité je aby v teráriu nebyl písek (dát agamku na papírové ubrousky, nebo na noviny či lino).

Mnohdy toto pro někoho ,,banální´´ zranění může zkončit i velice špatně.

Na těchto fotografií je sameček agamy, kterého zřejmě kousla do přední nohy jiná agama, sameček byl zřejmě nechán delší dobu jen tak bez nějakého ošetření, musela se mu přední končetina amputovat. 

Čerstvě po amputaci končetiny, zůstal jen jeden prstík.

Pár měsíců po amputaci, je noha krásně zahojena.

Na této fotografii je sameček, kterému zřejmě když byl malý ukousali cvrčci prstíky.

 

(je toho mnoho)