Světla do terárií

        
 
Velice podobný článek jsem dělal pro jedno opravdu dobré fórum o želvách - Želváci.cz
 K tomuto článku jsem si ,,vypůjčil´´ pár fotografií, jako jsem to udělal u většiny mích článků.. :-)
 

Doosvětlení terária:

Bodová žárovka a klasické kompaktní UVB či trubicové UVB neposkytují agamkám přeci jenom dostatečné světlo. Ač se to třeba začátečníkům nemusí zdát.

Doosvětlení terária je často podceňovanou, leč dle mého názoru velice důležitou součástí terária.
Na tuto, troufám si říci i nezbytnou součást terária se často zapomíná a to i přesto, že ovlivňuje (do jisté míry) i aktivitu, žravost a přirozené chování agam.


(Terárium bez plnospekrální zářivky).

                 (Terárium s plnospektrální zářivkou. Rozdíl, co?) 

Mrzí mě, že stále někteří chovatelé tvrdí, že dosvětlení terárií není nutné, ba dokonce, že postačí, když do terária pár hodin přes den bude svítit slunce. To je ovšem neuvěřitelná s prominutím hovadina, když by do terária svítilo přímé slunce, tak by se terárium změnilo v hotovou pec a hrozilo by přehřátí agamy a to by mohlo zapříčinit i její smrt.

Nedoporučuji dávat jako dosvícení LEDky (agamy je nevnímají moc dobře). Naopak doporučuji jako dosvícení Lineární trubicové zářivky.
Dle mého názoru jsou nejlepší zářivky na dosvícení:


1)Narva Bio Vital 958 (Ra=98,5800 K) 

2)Osram Biolux (Ra=95, 6500 K) 

- 3) Sylvania Activa172(Ra=98,6500 K)

Lineární zářivkové trubice doporučuji, protože jsou schopna prosvítit skoro celou plochu terária. Proto doporučuji zakoupit do terária co největší zářivku (aby byla skoro přes celou délku stropu terária).

Tyto trubice se musí ,,vložit´´ do zářivkového svítidla. Toto svítidlo nemusí být nutně z předraženého zverimexu, postačí klasické svítidlo, které se používá třeba pod kuchyňské linky. U těchto ,,klasických´´ svítidel si ovšem musíte zkontrolovat správnou délku (nedá se přizpůsobit délce trubice jako například u svítidel ze zverimexů). A především si musíte zkontrolovat správnou wattáž.
(Těmito zářivkami však nejde nahradit UVB, i když nějakou malou část UVB záření vydávají).

 

Kompaktní, zářivkové a výbojkové UVB

O UVB světlech a jeho záření je napsáno na různých internetových stránkách a v odborné literatuře už mnoho, takže jsem se rozhodl to rozepsat trochu stručněji.

Kompaktní UVB:
Začínám jedním z nejčastěji používaných zdrojů UVB záření.
 
 
O UVB kompaktech bychom si měli něco ,,hned na úvod´´ říci. Tyto UVBčka vyzařují dostatečné UVB do cca 5-10 cm od zvířete. Jelikož poměrně rychle jejich UVB-účinky slábnou, tak doporučuji mít UVB 5 cm od agamek buďto hned od začátku, nebo ho mít nejdříve od agamky na těch 10 cm a postupně ho snižovat. Tyto kompaktní UVB mají ještě takovou drobnou chybičku: Po půlroce se musí koupit nový kompakt. Ono UVB bude svítit, ale už v sobě nebude mít dostatečné UVB záření, které potřebuje agama. Tyto kompakty nehřejí, tedy hřejí, ale minimálně, proto se ke kompaktům musí dokoupit ještě bodová žárovka. Bodová žárovka nemusí mít na sobě nutně obrázek ještěra nebo želvy, které se dají zakoupit ve zverimexech a jsou často předražené. Jako bodovou žárovku doporučuji OSRAM spot (dá se zakoupit v rozmezí 25w,40w a 60w). Koupit ji můžete třeba v OBI. Bodovou žárovku doporučuji mít vedle UVB kompaktu (aby byly od sebe na nějakých 10 cm). Je to pro agamy přirozenější, slunce také dává teplo a UVB záření najednou.

Zmíním teď pár kompaktů, které jsou nejprodávanější a vhodné pro agamy:
1) Reptile 150 25w od firmy Exo Terra (Dříve byla pod názve Repti glo 10.0)
2) Reptile 200 25w taktéž od firmy Exo Terra (Je to jeden z nejnovějších kompaktů od Exo Terry. Vyzařuje o něco silnější UVB záření než jeho kolega zmiňovaný výše). Teď si nevzpomenu v jakém to bylo roce, ale pokud si dobře pamatuji, tak Exo Terra měla problém s jednou sérií špatných UVBček. Proto lidé začali hledat jiná kvalitní UVB od jiných značek.
3) Replux UV-Plus 10% 23w
4) Arcadia D3+ 10.0 UVB

Zářivkové UVB : 
K zářivkovému UVB platí skoro to samé co jsme psal výše o kompaktech. Jen UVB vzdálenost musí být do 5cm od agamek a musí se měnit taktéž po půlroce. Tyto trubice se musí vložit do zářivkového svítidla, je to stejné jak jsem psal o lineárních zářivkách. (Svítidlo nemusí být speciální, stačí klasické svítidlo pod kuchyňské linky, jen si musíte zkontrolovat délku a správnou wattáž).
Těmito UVB zářivkami se nedá terárium dostatečně osvítit.
Někdo také doporučuje zakoupit UVB trubice a dát je až ke stropu terária vedle světla na dosvícení, aby agama měla nějaké malé množství UVB záření pořád. Samozřejmě s tím, že bude v teráriu ještě kompaktní UVB nebo výbojka.
 
 
Mezi dobré a nejčastěji prodávané UVB zářivky patří:
1) Repti glo 10.0
2) Sylvania REPTISTAR T8 10% UVB
 
Výbojky:
Tuto část jsem se rozhodl rozdělit na Výbojky které ke svému provozu musí mít předřadník a na Výbojky které naopak předřadník ke svému provozu nepotřebují.

Výbojky patří k nejkvalitnějším zdrojům UVB záření a zdrojům tepla.

Především bych měl říci, že výbojky nemůžete cpát do malých terárií. Jako minimální rozměr terária pro výbojku 35w bych zvolil 80x40x40, ale terárium musí mít velké stropní větrání.

Výbojky, které potřebují předřadník:
Tyto výbojky mají o cca půl roku delší ,,životnost´´ (cca jeden a půl roku) než výbojky, které ke svému provozu předřadník nepotřebují. Výbojky jsou o něco dražší než kompakty a UVB trubice, které stojí kolem 500,- Kč. Výbojka stojí kolem 800-900,- Kč. Jenže potřebují ještě předřadník, který stojí kolem 1500,- Kč. Takže první pořizovací cena se pohybuje kolem 2400,- Kč, ale poté kupujete jen výbojku (lampu).
 
 
Nejčastěji používané výbojky, které potřebují předřadník:
1) Sun Lux UV 35, 50 nebo 70W PAR 30 
2) Solar Raptor UVB 35, 50 nebo 70W HID Flood 
3) Solar Raptor UVB 35, 50 nebo 70W HOD spot

Výbojky, které nepotřebují předřadník:
Tyto výbojky mají většinou vysokou wattáž. Nejnižší je většinou kolem 80w a nejvyšší až 300w. Tyto výbojky mají sice vysokou watáž, ale hřejí daleko méně, než klasické bodové žárovky či výbojky které potřebují předřadník. Pro srovnání : Sun Lux UV 35W hřeje skoro stejně jako například Arcadia D3 Basking Lamp 80w. Takže ,,žerou´´ více elektřiny než výbojky které potřebují předřadník.... :-)
 
 
Nejčastěji používané výbojky, které nepotřebují předřadník: 
1) Arcadia D3 Basking Lamp 80,100 a 160w
2) Terrasaur UVB Lamp 100 a 160w
3) Exo Terra Solar glo 125w
4) OSRAM ultravitalux 300w
 
Fotka : Marek Mastr