Karanténa

            
 
Karanténa slouží, buďto jako preventivní opatření nákazy nově koupené agamy, nebo když je agama nemocná.
 
Před tím, než nově koupenou agamu přidáme k ostatním agamám, které máme již doma, je třeba ji dát na čas do karantény a dbát na hygienu. I když se agama na první pohled jeví jako zdravá, nemusí tomu tak být. Může mít různé parazity, kterými může nakazi Vaše zdravé agamy. Neznamená, že když máme svoji agamu třeba 2 roky zdravou, že nemůže nějak náhle onemocnět. Je dobré dávat jednou za čas trus na rozbor i agamám, které máme již delší dobu doma.
 
Jak taková karanténa vypadá? A jak ji zařídit?
 
          
(Karanténa by měla být jednoduše zařízena. Na fotce je jako podklad lino (kvůli hygieně), zářivka na dosvícení, UVB kompakt a miska s vodou).
 
Samotná karanténa by měla trvat zhruba 1 měsíc, déle pokud bude agama opravdu nemocná.
Agamu po přivezení domů umístíme do velice jednoduše zařízeného terária, či dostatečně prostorného průsvitného boxu se správnými světly. Na dno ubikace je lepší místo písku dát nějaké papírové ubrousky či noviny, které po vylučování trusu měníme, vyloučený trus dáme do zkumavky, kterou pošleme či doneseme do specializované laboratoře na rozbor. Trus na rozbor pošleme i 3x za dobu karantény. Mnoho různých onemocnění má jistou inkubační dobu a můžou se projevit i za delší dobu. Trus po celou dobu kontrolujeme. Při karanténě používáme pomůcky, které nepoužíváme u ostatních agam. Po manipulaci s agamou,která je v karanténě si mijeme důkladně ruce. Karanténí ubikace by měla být co možná nejdále od zdravých agam, pokud to jde tak i úplně v jiné místnosti. Agamu po celou dobu karantény pozorujeme a kontrolujeme jestli se chová jako zdravá agama.