Péče o gravidní samice

Tento článek není jen pro gravidní samice, které budou snášet/snesly oplozenou snůšku, ale i pro samice, které snesly či budou snášet neoplozenou snůšku.
      
 

Krmení, vitamíny a vápník, pitný režim

Co se týče krmení, tak gravidní samice s krmením neomezujeme. Každý den jim dáváme hmyz, který zhruba 3x týdně obalujeme ve vitamínech a vápníku. Na vápník se často v období gravidity zapomíná. Samičky musí dát do vajec hodně vápníku a zárověň jim musí zbýt i vápník pro ně. Musí mít v teráriu dostatek rozházené sépiové kosti - viz. Potrava . V letních měsících je dobré podávat gravidním samičkám smýkaný hmyz, který je vydatným přísunem vitamínů.
Z počátku samičky přijímají potravu docela ve velkém množství, ale postupně potravu začínají omezovat, zhruba 7 dní před samotnou snůškou přestávají jíst úplně. 
 
Samičky na začátku gravidity a pár dní po graviditě více pijí, proto musí mít v teráriu dostatek vody. Můžeme tomu napomoci tím, že samičku vykoupeme či porosíme (hlavně tlamičku). K zavodnění také napomáhá dostatek rostlinné potravy, hlavně pekingského zelí, pampelišky, jitrocele. 
 
Doba gravidity se pohybuje mezi 5 - 6 týdny (počítáno od napáření samice). Někdy jsou vajíčka i hmatatelná.
 

Co se může stát, když nebudete dodržovat tyto body

Odvápnění, křivice (rachitida), zadržení snůšky, třes končetin a v nejhorším případě smrt.
 
Na fotce je samice na které se podepsalo odvápnění na ocase.
 

Snůška a příprava kladiště

Toto musí řešit každý kdo má samičku, ať už samičku, která bude mít oplodněnou snůšku, nebo snůšku neoplodněnou (nenapářená samice).
Pro samičky je vždy lepší snášet oplodněná vejce, jsou pevná a mají pravidelný tvar. Neoplodněná vejce mohou být stejná jako ta oplodněná a na neoplodněnost se může přijít až později, ale mohou být také špatně tvarovaná, slepená či lepkavá. Tato vejce se samičce kladou špatně a hrozí zadržená snůška. 
 
Oplodněná snůška                                                             
   
 
Neoplodněné snůška
 
Jako substrát na kladení vajec používám písek do bazénových filtrací (stejný jako do terárií). V teráiu připravím zhruba 20cm vysokou vrstvu vlhkého písku, blízko výhřevného místa (písek musí být vlhký, ne mokrý, nebo suchý), písek udržujeme stále vlhký. Jestli nemá samice toto připravené, může celou snůšku zadržet, nebo ji trousit po terárku a to opravdu není dobré. 
Samička zhruba týden před nakladením běhá různě po terárku a různě hrabe. V této době mohou být samice nervózní a proto je nevytahujeme z terária a necháme je v klidu. Po nakladení vajec samička snůšku zahrabe a zadusá hlavou. Až bude samička s kladením hotová a snůšku zahrabe, můžeme vajíčka vyhrabat a přendat do ikubátoru viz. Inkubátor.